0

Vietnamlı Yatırımcılar ve Müteahhitler Yüksek Çelik Fiyatları Nedeniyle Zorlanıyor

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre, Yerel demir-çelik fiyatları son günlerde düşse de, 2020 sonuna göre 1,7 kat artış görüldüğü için halen yüksek bulunduğundan yatırımcıların ve inşaat müteahhitlerinin mağdur olmasına neden oluyor.

Yerel bir satıcı ile yapılan görüşmede, fiyatların her 2-3 günde bir arttığı ifade ediliyor.

Vietnam Çelik Birliği (VSA), Haziran ayında yerel çelik fiyat tekliflerinin ürün ve işletmelere bağlı olarak 16.200 – 16.500 VNĐ (yaklaşık 0,71 sent) civarında olup, yıllık yüzde 50’ye yakın artışa tekabül ettiğini açıklıyor.

VSA’nın son raporu, çelik üretiminin Haziran ayında aylık yüzde 12,21 düşüşle 2,5 milyon tonun üzerine çıktığını gösteriyor. Çelik satışları ise, Mayıs ayına göre yüzde 15.35 düşüşle yaklaşık 2.1 milyon ton oldu.

VSA, yağmur mevsiminin gelmesi ve birçok inşaat projesinin COVID-19 kısıtlamaları ve yüksek çelik fiyatlarına bağlı kayıplar nedeniyle ertelenmesinin inşaat çeliği satışlarını olumsuz yönde etkilemesini bekliyor.

Vietnam İnşaat Müteahhitleri Birliği ise, tüm inşaat müteahhitlerinin zorluklarla karşılaştığını, özel müteahhitlerin çoğunluğu sabit fiyatlı sözleşmeler kullandığı için bunları çözmenin bir yolu olmadığını, bu nedenle mücbir sebepler (force majeure) dışında sözleşme şartlarının değiştirilemeyeceğini vurguluyor.

Related Posts

Call Now Button