0

Ülke Ekonomisinin Büyümesinde Başrol İhracatçının Oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, yılın en kısa ayı olmasına rağmen Şubat ayına çok sayıda etkinlik sığdırmanın yanı sıra ihracat açısından da başarılı bir performans gösterdiklerini bu performansın gelecek aylarda da artarak devam edeceğine inancının tam olduğunu ve Türkiye başta olmak üzere Dünya genelindeki aşı çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken, uluslararası kuruluşların Türkiye ekonomisine dair tahminlerini yukarı yönlü revize etmeleri bu inancını güçlendirdiğini söyledi.

Gülle, “Zira Türkiye ekonomisi 2020 yılında, uluslararası tüm kuruluşların tahminlerinin üstünde bir performans sergileyerek yüzde 1,8 büyüdü. Böylelikle 2020 yılında büyüyen iki ülkeden biri oldu. Bu büyümede en büyük pay hiç şüphesiz sanayici ve ihracatçınındır. 2020 yılının tamamında GSYH bileşenleri açısından en hızlı artış, yüzde 6.5 ile yatırımlar tarafında yaşanması da bunu gösteriyor. Sanayicimiz, ihracatçımız salgın yılında da yatırıma ve üretmeye devam etti. Bunu ihracatımızdaki artışta da görüyoruz” dedi.

Gülle TİM tarafından tutulan kayıtların dışında Türkiye İstatistik Kurumu’nun da Ocak ayına dair açıkladığı verilerin bunu doğruladığına işaret ederek “TÜİK, bizim yayımladığımız ihracat verilerine benzer bir açıklama yaparak, ihracatın Ocak’ta yüzde 2,3, ithalatın da yüzde 5,9 artış kaydettiğini bildirdi. TÜİK’e göre; Ocak’ta dış ticaret açığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 geriledi. Böylelikle ihracatın ithalatı karşılama oranı 2020 Ocak ayında yüzde 76,5 iken, 2021 Ocak ayında yüzde 83,2’ye yükseldi. Bunu sürdürülebilir kılmamız ve ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefine ulaşabilmemiz için fiyat ve finansal istikrarın oluşturulması gerekiyor. Çünkü bir ülkenin makro ekonomik dengeleri açısından vazgeçilmez iki kavram, fiyat istikrarı ve finansal istikrardır.” ifadelerini kullandı.


Fiyat istikrarı ve finansal istikrar için de ana faktör daha fazla üretim ve daha fazla ihracattır

Üretim ve ihracatı artırmanın yanı sıra, ekonominin ithalata bağımlılığının azaltılması ve toplam tasarrufların artırılması gerektiğini anlatan Gülle, “Bu üç temel alanda ortaya konacak mücadele ve başarının, aynı zamanda hem enflasyonla mücadele, hem de cari işlemler açığıyla mücadele ve başarı anlamına geldiğinin bilincindeyiz.” dedi.
Gülle, “Mal ve hizmet ihracatında kırmaya devam edeceğimiz rekorlarla, sürdürülebilir cari denge ve finansal istikrar için de, mal ve hizmet ihracatına finansal desteklerin yine yönetilebilir düzeyde olması, ticaret diplomasisinin 100 bini aşan neferi açısından elzemdir. Gerçekleştirdiğimiz her birim yatırımın, her birim üretimin arz-talep dengesi adına, her birim ihracat döviz gelirinin ise cari denge adına fiyat istikrarına ve finansal istikrara büyük katkı sağladığının bilincindeyiz.” dedi.

Gülle, ihracatçılar olarak Mayıs ayında açıklanması beklenen reform paketinden beklentilerin, maddi bir teşvik değil, yerli üretimi teşvik edecek, ihracatçıların rekabetçiliğini artıracak alt yapıların daha da güçlendirilmesi yönünde olduğunu ifade etti.

Aşı ticareti de iyileştiriyor
Türkiye’nin en büyük ihracat pazarları başta olmak üzere dünya genelinde ikinci dalga ile birlikte başlayan kısıtlamaların mart ayı itibarıyla kademeleri olarak kaldırılmaya başladığına işaret eden Gülle “Hatırlanacağı gibi geçen yıl mart ayı herkesin eve kapandığı ve sınırların kapatıldığı bir ay olmuştu. Bu yıl ise tersi bir durum söz konusu. En fazla ihracat yaptığımız Almanya’nın yanı sıra İngiltere ve Hollanda gibi Avrupa ülkeleri de kademeli olarak kısıtlamaları kaldıracaklarını açıkladı. Bir diğer güzel haber ise 2020 yılında ihracatımızı yüzde 12,2 artırdığımız ABD’den geldi. ABD’de korona virüs nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısının ocak ortasından şubat sonuna kadar yüzde 56 düştüğü açıklandı. Bu durum aşıların salgına karşı etkili olduğunu gösteriyor. Bir diğer güzel haber ise nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasının aşılandığı İsrail’den geldi. İsrail Sağlık Bakanlığı, aşının ikinci dozunu da alan kişileri ağır bir Covid-19 hastalığına karşı yüzde 99 oranında koruduğunu bildirdi.” dedi.
Dalgalı ve sisle kaplı bir denizde gemimizi rotadaki limana götürebilmek için bu açıklamaları çok önemli bulduğunu ifade eden Gülle, açıklamaların yılın ikinci çeyreği ve ikinci yarısına yönelik yapılacak planlamalar için yardımcı olabileceğini söyledi.
Diğer yandan Avrupa Birliği’nin tartıştığı aşı pasaportu konusunun da yakın takip edilmesi gerektiğini aktaran Gülle, “Zor bir yeni yıla, iyi bir başlangıç yaptık. Bunun sürdürülebilir olması için her bilgi çok değerli. Bu açıdan online buluşmalarımıza bu yıl da tüm hızıyla devam edeceğiz. Hedefimiz net; ‘Dış Ticaret Fazlası veren Türkiye’. Bunun için sektörler olarak güçlü bir altyapıya sahibiz. Belirsizlikleri ortadan kaldırıp, rekabetçi koşullarının oluşması halinde hedeflerimizin çok daha ötesine gidebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Gülle konuşmasını “Salgının dünyayı etkisi altına aldığı 2020 yılında, Türkiye’nin dünyada büyümeyi başarabilen iki ekonomiden biri olmasında en büyük pay sanayici ve ihracatçımızındır.” sözleriyle noktaladı.

Related Posts

Call Now Button