0

UBAK Belgeli Firmaların Dikkatine!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı “UBAK Belgeli Firmalar” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda; UBAK İzin Belgeleri listesinin 24.11.2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı internet sayfasında yayımlanarak sektöre duyurusunun yapıldığı ve takas sürecinin başladığı anımsatıldı.

Öte yandan, 26-27 Kasım 2020 tarihlerinde Türkiye-Macaristan Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı gerçekleştirildiği, Türk taşımacılarının uzun yıllardır yaşadıkları Macaristan transit geçiş belgesi problemine çözüm olarak, 2021 yılında deneme amaçlı, UBAK belgelerinin Macaristan’da kullanılmaması kaydıyla, 2021 yılı için temin edilecek olan transit geçiş belgesi sayısının toplamda 110 bine, ikili belgelerin ise 5 bine yükseltilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

Söz konusu toplantıda alınan karar gereğince, 2021 yılı için Uluslararası Taşımacılık Forumu (ITF) tarafından Türkiye’ye tahsis edilen UBAK İzin Belgeleri Macaristan’da kullanılamayacak olup, bununla birlikte taşımacılarımız sözkonusu belgeler de dahil UBAK İzin Belgelerini UBAK kuralları çerçevesinde diğer ülkelerde kullanmaya devam edeceklerdir. Sözkonusu sistemde sorun yaşanması durumunda, ülkemiz yeniden UBAK izin belgelerini Macaristan’da kullanma hakkına sahiptir.

Bu kapsamda, 24 Kasım 2020 tarihinde yayımlanmış olan 2021 Yılı UBAK İzin Belgesi Değerlendirme Listesi’nde Macaristan geçerli olarak dağıtılmış olan 1-96, 647-1895 ve 6228-6448 seri aralığındaki belgelerin Macaristan geçersiz olarak taşımacılara tahsis edileceği bildirildi. Söz konusu belgelerin (1-96 seri aralığı hariç) 5 ülkede geçersiz belgeler kategorisinden dağıtılacağı ve buna göre daha düşük bir fiyat üzerinden ücretlendirileceği belirtildi.

Bununla birlikte; 24 Kasım 2020 tarihinde başlayan takas işlemleri için yapılmış olan müracaatların halihazırda geçerli olduğu, Macaristan geçerli UBAK İzin Belgelerinde yaşanan değişiklik nedeniyle takasını iptal etmek isteyen firmaların 3 Aralık 2020 tarihine kadar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına dilekçe ile (elektronik posta yoluyla: ubaksubesi.kdgm@uab.gov.tr) ivedilikle başvurmaları gerektiği ifade edildi.

Related Posts

Call Now Button