0

Türkmenistan Kağıt Atıklarının İhracatında Vergi Alacak

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan Bakanlar Kurulu’nun cuma günü gerçekleşen toplantısında 1 Ağustos 2021’den itibaren yürürlüğe girecek ve Türkmenistan’dan ihraç edilen kağıt atıklarının yanı sıra hazır matbaa ürünlerine belirli bir miktarda uygulanacak vergilerin belirlenmesine ilişkin Kararı imzaladı.

Türkmenistan resmi medyasında yer alan habere göre bu Karar, Türkmenistanlı emtia üreticilerini teşvik etmek, üretim işletmelerine hammadde tedarikini arttırmak ve ticaret hacmini düzenlemek amacı ile imzalandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı ilgili Kararı imzaladıktan sonra, Türkmenistan Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ve Türkmenistan Devlet Gümrük Servisi’ne, Adalet Bakanlığı ile birlikte Karardan kaynaklanan değişiklik ve eklerin Türkmenistan mevzuatına dahil edilmesine yönelik teklifleri 1 ay içerisinde hazırlamaları ve sunmaları talimatını verdi.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (TSGB) üyeleri tarafından kağıt ürünleri üreten işletmeler inşa edilerek, devreye alınıyor. Söz konusu işletmelerde gıda ve endüstriyel ürünler, günlük tüketim malları için kağıt ambalajlar, peçeteler, okul defterleri ve hane halkının kullandığı kağıt ürünleri üretiliyor. Bu tür işletmelerin çoğu hammadde işleme alanında ihtisaslaşmış ve yılda 22 bin tondan fazla kağıt kalıntısı işleme kapasitesine sahip.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat