0

“Türkiye Yenilenebilir Enerji Sektöründe Önde Gelen Ülkeler Arasında”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Eskinazi, önemi her geçen gün artan “Yenilenebilir Enerji” sektöründe Türkiye’nin dünyada önde gelen ülkelerden arasında olduğuna da değindi.

“Ege Bölgesi yenilenebilir enerjide önemli bir üretim ve ihracat üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Bu nedenle; “Yenilenebilir Enerji” ekipmanlarına özel bir ihracatçı birliğinin EİB çatısı altında kurulması çok doğru bir karar olacak. Bu sektörlerdeki ihracatçı firmalarımız da EİB bünyesinde temsil edilme taleplerini her geçen gün artan bir şekilde dile getiriyorlar. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların ve teşviklerin artırılması ve Türkiye’nin toplam elektrik üretimindeki payının artmasını istiyoruz. Tükenmeyen, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yenilenebilir enerjiler önceliğimiz olmalıdır. Enerjinin sürdürülebilir bir şekilde üretimi ve tüketimi hepimizin geleceğidir.”

Rekolte tahmin çalışmaları titizlikle yapılmalı
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanımız Birol Celep, “TMO stoklarındaki ürünlerin ticari kaygı gözetilmeksizin uygun fiyat politikasıyla piyasaya sürülmesini bekliyoruz. TMO’nun yönlendirici olmasına devam etmesi, alım ve fiyat politikasını sezon başlamadan açıklaması gerekiyor. İhracatta izlenebilirlik çok önemli. Bu yüzden hammadde takip edilebilir olmalı. Rekoltenin doğru tahmin edilmesi de çok büyük önemde. Bu sezon çekirdeksiz kuru üzüm rekolte tahmininde yüzde 20-25 civarı sapma olması bekleniyor. Rekolte tahmin çalışmaları çok daha titizlikle ve doğruya yakın sonuç verecek şekilde yapılmalı.” dedi.

Kimya Birliği çağrısı
EİB çatısı altında kimya, elektrik-elektronik, çimento, seramik ve toprak ürünleri, otomotiv yan sanayi ve makine sektörleri öncelikli olmak üzere EİB bünyesinde yeni ihracatçı birlikleri kurulması gerektiğinin altını çizen Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan sözlerine şöyle devam etti:

“2020 yılında kayda aldığımız 13 milyar 4 milyon dolarlık ihracatın yüzde 30’u EİB bünyesinde birliği olmayan sektörler tarafından gerçekleştirildi. Kimya sektörü bir ay arayla Temmuz ayında da bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Genel tabloya baktığımızda da demir sektörümüzden sonra totalde ikinci sırada. Sektör yüzde 52 artışla 151 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirirken, son 1 yıllık ihracatı 1, 5 milyar doları aşmış durumda. Firmalarımıza daha iyi hizmet verip sektörel sinerjinin yaratılabilmesi için bu sektörlerin birliklerinin, özellikle Kimya Birliği’nin, EİB bünyesinde mutlaka kurulması gerekiyor.”

Related Posts

Call Now Button