0

TOBB TIR Sistemi Eğitimi Verdi

TOBB tarafından, Irak Ulaştırma Bakanlığı başkanlığındaki heyete; Türkiye’nin uluslararası arenada en büyük uygulayıcısı olduğu TIR sisteminin işleyişi ve uygulamalarını yerinde görmek amacıyla 13-15 Aralık 2021 tarihleri arasında; Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve IRU temsilcilerinin katılımıyla bir uygulama eğitimi gerçekleştirildi.

Söz konusu ziyaret programının Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcilerinin de katılımıyla Ankara’da düzenlenen bölümünde; TOBB ve Bakanlıklarca; TIR işlemlerinin yürütülmesine yönelik yapılanma, yasal altyapıya ilişkin öncelikler, teknik gereklilikler ile kurumlar arası işbirliği dahilinde bilgi paylaşımı sağlanarak, İpek Yolu, e-TIR ve eCMR gibi Projelere yönelik bilgi aktarımlarında bulunuldu.

Ayrıca, Irak’ın TIR sistemini uygulamaya geçirmesi ile sağlanacak karşılıklı faydaların yanı sıra ulaştırma ve gümrük mevzuatlarında model olabilecek konular hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Programın üçüncü gününde heyete Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından kamu özel sektör işbirliğinin örneklerinden biri olan Yap İşlet Devret Modeli tanıtıldı. Program kapsamında Kapıkule Gümrük Müdürlüğü ziyaret edilerek, iş akışları yerinde gözlemlendi.

Program süresince, TIR Sözleşmesi çerçevesinde, TIR Karnesi iş ve işlemlerinin Irak’ta hayata geçirilmesi sürecinde TOBB’un tecrübe ve bilgi aktarmaya ve destek olmaya devam edeceği belirtildi.

Related Posts

Call Now Button