0

TİM-İTÜ İşbirliğiyle Uydular İçin Yerli Güneş Panelleri Geliştiriliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nün, iş birliği kapsamında hayata geçirilen ‘Nano, Mikro, Küp Uydularda Çok Fonksiyonlu Güneş Paneli Ar-Ge Projesi’ndeki çalışmaların yapıldığı İTÜ Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı (USTTL), kapılarını gazetecilere açtı. Türkiye’nin “Milli Uzay Programı” hedefleri kapsamında; uydular için çok fonksiyonlu, yerli güneş panelleri geliştiren projenin son durumu ve yol haritası, USTTL Koordinatörü Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan tarafından paylaşıldı.

TİM Başkanı İsmail Gülle ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği İTÜ USTTL Temiz Oda’sını da ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi. Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan, projeyle dünyada oldukça yaygınlaşan ve maliyeti çok düşük olan Nano ile Mikro Uydular için çok fonksiyonlu, yerli güneş panelleri geliştirildiğini aktardı.

Gülle: “Ayağımız dünyada, gözümüz uzayda olacak”
Sürdürülebilir büyüme ve ihracatın yolunun, katma değerli ihracat, Ar-Ge ve inovasyondan geçtiğine dikkat çeken TİM Başkanı Gülle, “Üniversite-sanayi iş birliğinin, üniversitelerdeki bilimsel kaynakların, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesini sağlamak adına, önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Milli Uzay Programı vizyonuna biz de TİM olarak İTÜ iş birliğiyle katkı sunuyoruz. Ülkemizin ihracatı, değer bazında güçlü bir şekilde artıyor. Bu yolun katma değerli ve yüksek teknolojili ihracattan geçtiğini biliyoruz. 2020 yılında, yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi ihracatı içindeki payı yüzde 3,5 seviyesinde gerçekleşti. Öncelikle yüzde 5’i hedeflemeliyiz ki şu anda İHA’lar ve roketlerle havada sağladığımız yüksek teknoloji ürün ihracatını uzay teknolojisiyle de birleştirerek 10’lu rakamlara ulaşmalıyız. 1 kilogram ihraç değeri neredeyse milyon dolar seviyesinde olan bir teknolojiden bahsediyoruz. Bizim ortalama ihracatımızın 1,5 seviyesinde olduğunu söylersek olayın ne kadar önemli bir noktada olduğunun altını çizmiş oluruz. Yüksek teknolojili ürünlerin yerli ve milli imkanlarla üretilmesi, ithalatı düşüreceği ve ihracatı artıracağı için, ihracatın ithalatı karşılama oranında bir çarpan etkisi yaratarak dış ticaret açığının kapanmasında da belirleyici rol oynayacaktır. Proje nihayete erince, düşük maliyet ve yenilikçi tekniklerle güneş panellerinin geliştirilmesi sağlanmış olacak. Proje kapsamında, 100’den fazla İnovaTİM’li öğrenci, iki yıl boyunca proje süreçlerine dahil olarak, know-how elde edecek” dedi.

Prof. Dr. Koyuncu: “Yerli ve milli güneş paneli geliştirilecek”
İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ise TİM iş birliği ile geliştirilen proje hakkında, “TİM ile birlikte yürüttüğümüz proje yaklaşık 3-4 ay önce başladı ve 1 yıl sürecek bir proje. Uzayda uyduların enerjisini güneş panellerinden elde edilebilmesinin, yerli ve milli güneş paneli geliştirilebilmesi İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi laboratuvarında gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Aslan ise projenin son durumuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Finans kaynağımızı aldık. Türkiye İhracatçılar Meclisi, projenin tüm bütçesini yatırdı. İTÜ olarak belli altyapılara sahibiz. Burada, projeye yönelik birtakım malzemelerin ve ilaveten sistemlerin tedariğini gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda laboratuvar yeteneklerimiz de gelişecek. Bu panellerin nasıl geliştirileceği konusunda farklı teknikler söz konusu. Örneğin geçen ay yeni bir yayın vardı, onu incelemiştik. Şimdi ise bu çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca TÜBİTAK gibi kurumlarla da sürekli görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz, iş birliği içerisindeyiz. Çalışmalarımız bu şekilde yoğun ve güzel ilerliyor.”

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat