0

Tarım ve Orman Bakanı İhracatçıların Talep ve Önerilerini Dinledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İstişare ve Tarım Müşavirleri toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Online olarak düzenlenen toplantıda ihracatçılar tarım sektörüyle ilgili talep ve önerilerini paylaştı.

Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TİM Başkanı İsmail Gülle, birlik başkanları ve yardımcıları ile bakanlık bürokratları katıldı. Tarım sektörünün enine boyuna masaya yatırıldığı toplantı ile İhracatçı birlikleri, TİM Tarım Kurulu üyeleri taleplerini, önerilerini, sektörlerindeki güncel durumu, beklentilerini aktardı.

“İlk kez Çin’e kanatlı eti ihracatı gerçekleştirdik”

Gerçekleşen İstişare toplantısının anlam ve öneminin ihracatçılar açısından büyük olduğuna vurgu yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, “2020 yılında, Çin’le varılan anlaşma ile ilk kez Çin’e kanatlı eti ihracatı gerçekleştirdik. Bununla beraber, Çin’e Süt ve Süt Ürünleri ihracatı önündeki tüm engeller kalktı. En büyük pazarımız olan Avrupa Birliği’nde, benzeri engellerin kaldırılması önem arz etmektedir. Bununla beraber, Irak’ta son zamanlarda, beyaz et ve balık ihracatına ilişkin yaşanan gelişmeler ihracatçımızı endişelendirmiştir. Bu problemlerin çözümünde, Bakanlığımızın desteklerini bekliyoruz.2020 yılında, ihracat ailemizin talep ettiği; Tarım destek ödemelerinin gerçekleştirilmesi, sektördeki işletmelere uzun vadeli finansman olanaklarının sağlanması ve Kırsal kalkınma desteklerinin geliştirilmesi gibi birçok konuda Bakanlığımız kısa sürede etkili çözümler getirdi.” dedi.

“Üç sektörümüz Cumhuriyet tarihi ihracat rekorları kırdı”

Gülle, özellikle küresel tedarik zincirleri içerisinde rollerin yeniden yapılanma sürecinde olmasının, Türkiye’nin tarım sektöründe önemli fırsatlar sunduğunu söyledi. Pandeminin küresel etkilerine rağmen Türkiye’nin yılın üçüncü çeyreğinde, ihracatını artıran dört ülkeden biri olduğuna işaret eden Gülle, “Tarım alanındaki tüm sektörlerimizin bu fırsatları avantaja çevirdiklerini gördük. 2020 yılı ihracat hedefimize ulaşmamızda, tarım sektörlerimiz kilit rol oynadı. Öyle ki, Tarım sektörlerimizin, 2020 yılında ihracatı; yüzde 4,3 artarak 24,4 milyar dolara ulaştı. Miktar bazında ise 17,9 milyon ton oldu.2020 yılında, Yaş Meyve Sebzede ihracatımız yüzde 21 artışla 2,73 milyar dolar, Meyve Sebze Mamullerinde yüzde 9 artışla 1,68 Milyar dolar, Hububatta ise yüzde 8 artışla 7,3 milyar dolara ulaştı. Bu üç sektörümüz, böylesine zorlu bir dönemde, yıllık bazda Cumhuriyet tarihi ihracat rekorları kırdı.” diye konuştu.

“Tarım bizim en kuvvetli yönümüz”

Türkiye’nin, sahip olduğu verimli topraklarla, kendi vatandaşının ihtiyacını karşılarken aynı zamanda tarım sektörü ihracatında da rekorlara imza attığına dikkat çeken Gülle, “Tarım bizim en kuvvetli yönümüz. Böylesi verimli topraklara sahip bir coğrafyada, tarımda en iyisini biz yapmalıyız. Çiftçisinden, ihracatçısına, tüccarından, ziraatçisine, bu rekorların mimarı olan, tarımsal üretimle ülkemize değer katan herkese şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Sektörlerden gelen talep ve öneriler

Sektörlerden gelen talep ve önerileri toplantıda aktaran Gülle, gıda fiyatları tüm dünyada, daralan arz ve talebin beklenenin üzerinde artması nedeniyle, giderek yükseldiğini anlatarak son dönemde önemli bir gündem maddesi olan kuraklık konusuna dikkat çekti.

Türkiye’nin tatlı su kaynaklarının önemli bir kısmını, tarımsal sulamada kullanıldığını, tarımda vahşi sulamanın da, kuraklık tehlikesini daha da artırdığını belirtti. Bunun önüne geçmek adına, su kaybını önleyici, modern kapalı ve damla sulama yöntemine dayalı yatırımlara öncelik verilmesi gerektiğini anlattı.

Tarımsal verimliliğin ihracattaki önemine vurgu

Gülle, devlet destekleriyle özellikle basınçlı ve damla sulama sistemlerini kullanan üreticilerin daha fazla desteklenmesinin, kuraklık sorunuyla başa çıkılmasında, büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Tarımsal verimliliğin, ihracatta önemli bir başlık olarak öne çıktığından da bahseden Gülle, “Tarımda verimliliği artırmak için, gelişmiş ülkelerdeki gibi, tarım arazilerinin bölünerek daralmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Tarımsal verimliliği artırmak adına bu sorunu yeni bir bakış açısıyla ele almamız, yeni dönemin ihtiyaçlarının karşılanması bakımından önem arz etmektedir.” dedi.

Related Posts

Call Now Button