0

Suudi Arabistan’a İhracatta Yaşanan Sorunlar

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği üyelerine dikkat çekilerek yazılan yazıda, Türk menşeli ürünlerin bir süredir gerekçeli ve/veya gerekçesiz olarak Suudi Arabistan Krallığı gümrüklerinde bekletilmesinden dolayı ihracatçıların söz konusu ülkeye yapılan ihracatta büyük sorunlar yaşadığı belirtildi. Yaşanan sorunun giderilmesi doğrultusunda yapılan çalışmalar neticesinde, gümrükteki ihraç ürünlerinin çekilmeye başlandığına ilişkin duyumlar alındığı ifade edildi.

Suudi Arabistan gümrüğünde hâlihazırda bekletilen veya ülkeye girişine izin verilen ihraç mallarının akıbetine ilişkin sürecin İİB ile eş güdümlü yönetilmesinin sorunun çözümünü hızlandıracağı değerlendirmesinin yapıldığı aktarıldı.

Yazıda son olarak, hali hazırda Suudi Arabistan gümrüğünde bekletilen veya çekilen ihraç eşyasının iletilen formatta en geç 10 Mayıs Pazartesi günü mesai bitimine kadar ‘aaydin@iib.org.tr’ adresine iletilmesi gerektiği, gelecek süreçte gümrükten çekilmesine izin verilen mallar konusunda da İİB’in ayrıca bilgilendirilmesinin önem taşıdığı bildirildi.

İlgili Suudi Arabistan İhraç Eşyası Beyan Formu için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button