0

Suriye Sınır Kapılarında 14 Bin Adet Kaçak Sigara ve 3 Kilo Uyuşturucu Ele Geçirildi

İlk operasyonda; Çobanbey Gümrük Kapısında Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği personelince Bakanlığın kullanımındaki bilgi sistemleri üzerinden yapılan analiz neticesinde Suriye’den Türkiye’ye gelen bir tır riskli olarak değerlendirildi.

Gümrük kapısına gelişinin ardından Araç ve Konteyner Tarama Sistemine yönlendirilen tırın x-ray görüntülerinde dorse tabanında şüpheli yoğunluğa rastlandı. Dedektör köpeğin de şüpheli yoğunluk tespit edilen alanlara tepki vermesi üzerine, tır dorsesinin taban bölümü açıldı. Gümrük Muhafaza ekiplerince açılan bölümde kaçakçılık için özel olarak oluşturulan gizli bir bölme tespit edildi. Zula olarak tabir edilen gizli bölme içerisinde toplam 14 bin 720 adet bandrolsüz sigara bulundu. Ele geçirilen kaçak sigaralarla birlikte bu sigaraların naklinde kullanılan araca el konulurken olaya ilişkin olarak Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde soruşturma başlatıldı.

Öncüpınar Gümrük Kapısında gerçekleştirilen bir diğer operasyonda ise yapılan analiz sonucu uyuşturucu naklinde kullanıldığından şüphelenilen bir otomobil, Türkiye’ye girerken, gümrük kapısında durduruldu. X-ray taramasından geçirilen aracın ön koltukları arasındaki bölümde şüpheli yoğunluğa rastlandı. Dedektör köpeğin de aynı bölüme tepki vermesi üzerine araç arandı. Yapılan aramada, aracın vites kutusunun yanında kol dayamak için kullanılan bölümün altına özel olarak yapılan gizli bölmede bez torbalar içerisinde uyuşturucu saklandığı anlaşıldı.

Ele geçirilen uyuşturucunun yapılan analizinde esrar olduğu anlaşıldı. Operasyon sonucunda 16 torba içerisinde toplam 3,2 kilo uyuşturucu ele geçirilirken uyuşturucu naklinde kullanılan araca el konuldu. Araç sürücüsü Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Related Posts

Call Now Button