0

Singapur ve Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması İmzaladı

Singapur ve Birleşik Krallık arasında 10 Aralık 2020 tarihinde bir serbest ticaret anlaşması imzalandı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada; iki ülke arasında dijital ticaret ve finansal hizmetleri de kapsayan Dijital Ekonomi Anlaşması müzakerelerinin 2021 yılında başlatılmasına ilişkin anlaşma sağlandığı da duyuruldu. Söz konusu anlaşma ile her iki ülke firmalarının Avrupa Birliği ile Singapur arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasında yer alan olanaklardan aynı şekilde faydalanacakları belirtildi.

Anlaşma ile ticarete konu eşyada tarifelerin kaldırılması, hizmet ve kamu alımlarında daha fazla pazara giriş imkânı, elektronik ürünler, motorlu taşıtlar ve parçaları, eczacılık ürünleri ve medikal cihazlar ile yenilenebilir enerji gibi önemli sektörlerde tarife dışı engellerin azaltılması hedefleniyor.

Anlaşma ile Avrupa Birliği-27 ve ASEAN kümülasyonlarına izin verilerek Singapur ve Birleşik Krallık’da faaliyet gösteren firmaların bölgesel operasyonlarına ve tedarik zincirlerine destek sağlanmasının amaçlandığı da belirtildi. Avrupa Birliği ve Singapur arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasında yer alan düzenleme ile uyumlu olacak şekilde, Singapur ve Birleşik Krallık firmalarının Avrupa Birliği-27 ülkelerinden tedarik ettiği malzeme ve parçaları birbirlerine yaptıkları ihracatlarda kullanmaya devam edebilecekler.

Bunun yanı sıra, Avrupa Birliği ve Singapur arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasında yer alan ASEAN kümülasyonuna yönelik hüküm de aynen devam edecek. Öte yandan, Singapur-Birleşik Krallık arasından imzalanan serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesinden sonra 2 ile 4 yıl içerisinde her iki ülke arasında yatırımların korunması anlaşmasının da müzakere edilerek tamamlanmasının planlandığı açıklandı.

Related Posts

Call Now Button