0

SELEC Genel Direktörlüğü’ne Ticaret Bakanlığı’nın Adayı Seçildi

Merkezi Bükreş’te bulunan Güneydoğu Avrupa Kanun Uygulama Merkezi (SELEC), aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 üye ülkenin kolluk kuvvetlerinin yanı sıra 5 operasyonel partneri bünyesinde barındıran, organize suçlarla ve kaçakçılıkla mücadeleyi amaçlayan uluslararası bir işbirliği örgütü olarak görev yapıyor.

SELEC; Güneydoğu Avrupa ve Balkanlar coğrafyasında sınır aşan suçlarla mücadelede etkinliği artırmak, suç ile mücadele kapsamında uluslararası arenada gümrük ve polis işbirliğini geliştirmek, ortak operasyonlar icra etmek ve istihbarat paylaşımında bulunmak üzere faaliyet gösteriyor.

SELEC Genel Direktörlüğü seçimlerinde Arnavutluk ve Sırbistan adaylarının yanı sıra Türkiye adına Ticaret Bakanlığı’ndan aday gösterilmişti.
Ticaret Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın yoğun diplomatik temasları sonucu uluslararası alanda önemli bir başarıya imza atıldı. 12 Mayıs 2022 tarihinde yapılan seçimde Türk aday on bir üye ülkeden sekizinin oyunu alarak 4 yıl görev yapmak üzere SELEC Genel Direktörü olarak seçildi.

SELEC bünyesinde Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan üye olarak; ABD, Birleşik Krallık, İtalya, Suudi Arabistan’ın yanı sıra İnterpol de operasyonel ortak olarak yer alıyor.

SELEC’in Genel Direktörlüğü’ne Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünden Oğuz Serkant AKIN seçildi.

Related Posts

Call Now Button