0

Özbekistan, Dünya Bankası İle “Enerji Reformları İçin Yenilikçi Karbon Kaynaklarının Kullanılması” Projesine Yönelik Tedbirleri Açıkladı

“Dünya Bankası’nın katılımıyla “Enerji reformları için yenilikçi karbon kaynaklarının kullanılması” projesinin uygulanmasına yönelik tedbirler hakkında” Cumhurbaşkanlığı kararnamesi imzalandı.

2030 yılına kadar “yeşil ekonomiye” geçiş ve “yeşil büyüme”nin sağlanması programında tanımlanan görevlerin yerine getirilmesi ve başta sanayi olmak üzere ülke ekonomisinin düşük karbonlu kalkınmasının sağlanması amacıyla, Özbekistan’da “Enerji Reformları İçin” Yenilikçi Karbon Kaynaklarının Kullanımı” (iCRAFT) projesi uygulanacak.

Bu amaçla Dünya Bankası 46,25 milyon ABD doları tutarında fon tahsis edecektir. Proje, 2023-2028 yılları arasında ülke düzeyinde uygulanacaktır. Bu amaçla, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı sisteminde devlet kuruluşu olarak kurulan “Yeşil Ekonomi Projeleri Merkezi” proje ofisi, Dünya Bankası tarafından ek teknik yardım olarak tahsis edilen fonlar pahasına 7 birim genişletilecektir ve proje uygulama ekibi oluşturulacaktır. Çevrimiçi “Yeşil Ekonomi” platformu kurulacak ve bu platform içerisinde sera gazları kaydı oluşturulacaktır. İzleme, raporlama ve doğrulama (MRV) sistemi kapsamında toplanmak üzere bir veri tabanı geliştirilecektir. Karara göre 1 Temmuz 2024 tarihine kadar ilgili bakanlık ve kurumlarla birlikte ekonomik faaliyetlerin ekolojik sınıflandırılmasına imkan verecek “yeşil taksonomi” sistemi uygulanacak.

Related Posts

Call Now Button