0

Letonya’da Yeni Covıd-19 Önlemleri

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Letonya’da Yeni Covıd-19 Önlemleri hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda; Letonya Cumhuriyeti Hükümeti, eşya ve yolcu hizmeti sağlayıcılarının çalışanları için gerekli ek belgelerin listesini açıklandı.

Gerekli belgeler:

1 – Ehliyet.
2 – Dijital takografın sürücü kartı veya son iş gününün takografı.
3 – Uluslararası taşımacılık yapıldığına dair belge. (işveren tarafından düzenlenmiş ve doldurulmuş)

Söz konusu belgeler kağıt ortamında veya elektronik ortamda (akıllı cihaz) olabilir.Daha öncesinde olduğu gibi, sürücülerin Letonya’ya gelmeden önce Covidpass Web Sitesinde anketi doldurmaları gerektiği bildirildi. Negatif bir COVID-19 testinin gerekli olmadığı belirtildi.

Ek olarak, son 14 gün içinde Covid-19 yüksek riskli bir ülkede 72 saatten fazla zaman geçiren sürücüler, Letonya’ya girerken negatif PCR Covid-19 testi ibraz etmek zorunda oldukları ifade edildi. Aynı şekilde, Letonya’da 72 saatten fazla zaman geçirecek olan sürücüler, düşük riskli bir ülkeden gelse bile Letonya’da Covid-19 testi yaptırmak zorunda oldukları belirtildi.

İlaveten, halka açık yerlerde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takılmalı, çalışma esnasında gerekli önlemler alınmalı, ayrıca başkalarını enfeksiyon riskine maruz bırakmamak ve diğer insanlarla temasın sınırlandırılması gerektiği ifade edildi.

Sürücülerin herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu belirtisi yaşaması durumunda, kendi kendine izolasyona başlaması ve bir doktora başvurmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin yüksek riskli ülkeler listesinde olmadığının altı çizildi.

Yüksek riskli ülkeler listesine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button