0

KOSGEB’in İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvuruları Başladı

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan KOSGEB’in 5 milyar TL bütçeli yeni destek programı ile ilgili ayrıntıları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank anlattı.

Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı kapsamında imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge gibi sektörlerde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelerin finansmana kolay erişiminin hedeflendiğini belirten Varank, bu program ile Covid-19’dan etkilenen işletmeleri destekleyeceklerini vurguladı.

Bakan Varank, hızlı destek programı başvurularının 3-21 Mayıs tarihleri arasında alınacağını kaydederek, mikro ölçekli işletmelere 30, küçük işletmelere 75 bin TL üst limitli destek vereceklerini vurguladı. Varank, “teknoloji tabanlı start-up’ların test ve sertifikasyon gibi ihtiyaçları için de 25 bin TL’ye kadar ilave destek sağlayacağız. Toplamda yaklaşık 130 bin işletmemizin bu programdan yararlanabileceğini öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.

Geri ödemeler 2024’ten itibaren başlayacak
Destek programı kapsamına girecek işletmeleri açıklayan Varank şu ifadeleri kullandı:
“2020’de 2019’a kıyasla belirli bir gelir kaybına uğrama veya nakit akışı bozulma durumuna bakacağız. Kapsama giren ve 2020 yılı Mart ayı istihdamını koruyan işletmelerimiz, geri ödemeli bu desteğimizden faizsiz olarak yararlanabilecek. İşletmelerimiz 3 yıl sonra yani 2024’ten itibaren ödemelerini eşit taksitlerle yapacak.”

Bu program ile bir yıl önceki istihdamlarını koruyan işletmelere mikro ölçekliyse 3 ayda toplamda 30, küçük ölçekliyse yine 3 ayda toplamda 75 bin TL’ye kadar destek verileceğini kaydeden Varank, “teknoloji tabanlı start-up’ların bu yıl içinde gerçekleştirdikleri veya gerçekleştirmeyi planladıkları teknoloji faaliyetleri için de ekstra 25 bin TL’ye kadar ilave destek sağlayacağız. Yine bu start-up’lara özel olarak, gelir kaybı veya nakit akışı kriterine bakmayacağız.” İfadelerini kullandı.

Bakan Varank yaklaşık 130 bin işletmenin bu programdan yararlanabileceğini öngördüklerini ifade ederek şu anki hedefin, Haziran ayında ilk destek ödemelerini yapmak olduğunu belirtti. Varank sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Mikro ve küçük ölçekli şartları tutan işletmelerimizin finansmana hızlı ve kolay erişimini sağlayacak bu desteğimizin Türkiye’deki KOBİ ekosistemine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu vesileyle mikro ve küçük işletmeleri, bu programımızdan yararlanmaya davet ediyorum.”

Related Posts

Call Now Button