0

İşletmelere Yönelik Hibe ve Teknik Yardım Desteği Sağlanacak

Duyuruda, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) tarafından işletmelere yeni bir hibe imkânı sunulduğu belirtildi.

“Kayıtlı İstihdam Yaratma Projesi” Avrupa Birliği (AB) tarafından, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında 80 milyon Avroluk bir bütçe ile finanse edilecek, bu kapsamdaki fonlar KOBİ ve büyük işletmelere hibe ve teknik yardım olarak sunulacak.

Cumhurbaşkanlığı onayı ile yürütülen bu hibe programı kapsamında, işlerini büyütmek ve kayıtlı istihdamı artırmak isteyen KOBİ ve büyük işletmeler, başvuru yaptıkları projenin büyüklüğüne göre 15 bin ile 300 bin euro arasında değişen hibe desteğinden faydalanabilecek.

Hibe programından Türkiye’de mülteci akınından en çok etkilenen iller olan İstanbul, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Kilis, Konya, Ankara, Kahramanmaraş, Mardin, Kayseri, Kocaeli, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya, Adıyaman, Batman, Sakarya, Manisa, Tekirdağ ve Denizli illerinde (24 il) faaliyet gösteren KOBİ ve daha büyük ölçekli işletmeler yararlanabilecek.

Hibeler, işletmelerin proje maliyetlerinin yüzde 50 ila 70’ine varan kısmını karşılayacak. Dünya Bankası Çevresel ve Sosyal Standartları’na uyumlu olarak yürütülecek hibe programında, Türk vatandaşlarının istihdamının yanı sıra, mülteci istihdamı ve kadın istihdamı da teşvik edilecek.

Hibe programı hakkında daha fazla bilgiye “www.kayist.org” adresinden ulaşılabilir.

Related Posts

Call Now Button