0

İngiltere’de İmalat Sektöründeki Sanayi Siparişlerinde Artış

İngiltere Sanayi Konfederasyonu (CBI) imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların sipariş defterlerinde virüs salgınının başlangıcından bu yana ilk kez Şubat ayında artış kaydedildiğini açıkladı. Bu durum üretim miktarlarının da daha stabil bir seyre girmesini sağladı.

Açıklanan sanayi siparişleri aylık bilanço tablosuna göre, Ocak ayında -38 olan endeks, Şubat ayında -24’e yükseldi. Bu değer geçen yılın Şubat ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviye oldu. Bunun yanı sıra rakamların halen uzun vadeli ortalama değer olan -14’ün altında seyretmeye devam ettiğine dikkat çekildi.

Fabrikalardaki üretim faaliyetleri tam olarak düzenli bir şekle giremese de önceki kapanmalara kıyasla daha az kesintiye uğradığı gözlemlendi. İngiltere Ocak ayında kamuya açık tüm işyerlerini üçüncü kez kapatma kararı almıştı.

Sektördeki firmaların geçtiğimiz Ocak ayında -24 olarak kaydedilen önümüzdeki üç ay için üretim beklentileri endeksi ise -2 puana yükseldi.

Raporda, imalat sanayisindeki alt sektörlerin çoğunda siparişlerde artışların olduğu ancak özellikle otomotiv, gıda ve içecek sektörlerinde sert düşüşler yaşandığı için genel endeksin aşağıya gittiği belirtildi. 1 Ocakta yürürlüğe giren yeni gümrük mevzuatından en fazla gıda ve içecek sektörlerinin olumsuz etkilendiği ifade edildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat