0

İhracat E-Fatura ve Yolcu Beraberi E-Fatura Gönderiminde Güncelleme Yapıldı

Yazıda, İGMD’nin 7 Haziran 2022 tarihli yazısına atıfla, üyelerden gelen başvurulardan özellikle Gümrük işlemlerinde, son zamanlarda e-Fatura sisteminde sorunlar yaşandığı belirtilerek dış ticaret işlemlerinde ihracatta aksamaya neden olan sistemsel sorunların çözümü için gerekli düzenlemelerin yapılması hususunda bilgi talep edildiği iletildi.

Yazıda devamla; son zamanlarda e-Belge zorunluluk kapsamına alınan mükellef sayısında ciddi bir artış yaşandığı belirtildi. Bu artışın e-Belge sistemlerinde zaman zaman yoğunluk yaşanmasına neden olduğu ve özellikle ihracat işlemlerinde bazen gecikmelere yol açtığı ifade edildi. “Ticaret Bakanlığı” olarak belirlenmiş olan e-Faturaların (ihracat e-Fatura ve yolcu beraberi e-Fatura) gönderiminde hızlanmayı sağlamak ve aksaklıkları en aza indirmek amacıyla 17 Haziran 2022 tarihi İtibari ile gerekli güncellemelerin yapıldığı ve bahsi geçen fatura tipleri için kuyruk yapısının farklılaştırıldığı aktarıldı.

Buna göre, yapılan teknik güncellemeler sonrası özellikle ihracat faturalarının gönderiminde GİB kaynaklı soru ve sorunların önemli ölçüde azaldığı ve bundan sonrası içinde benzer sıkıntıların çıkmaması adına sürecin GİB tarafından hassasiyetle takip edileceği bildirildi.

Related Posts

Call Now Button