0

Hırvatistan’da Yaşanan Mülteci Sorunu

Uluslararası Nakliyeciler Derneği, “Hırvatistan’da Yaşanan Mülteci Sorunu” hakkında bir duyuru yayımladı.

Zagreb Ticaret Müşavirliği tarafından Derneğine iletilen bilgilendirmeye istinaden; Hırvatistan’a girişte gümrük kapılarında tespit edilen, araç yarı römorkuna kaçak göçmen girmesi, halat veya branda kesiği/yırtığı ve gümrük mührünün kırılması/zarar görmesi gibi olaylarda Hırvatistan Gümrük Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca araç sürücülerine yönelik hükmedilen para cezalarına itiraz hakkı bulunmakta.

İtiraz, ceza ödenmeden önce şoför tarafından şahsi olarak, Türkçe yazabilecekleri, ilgili gümrük birimini muhatap ve üzerinde tarih, isim, imza ve maruzatlarının yazılı olduğu bir dilekçe yoluyla yapılabilecek.

Araca ve gümrük özelliklerine verilen zararın, tampon bölgede gümrük sırası beklerken meydana gelmişse veya söz konusu zararlar Hırvatistan sınırları içerisinde meydana geldiyse bu durum itiraz dilekçelerinde mutlaka belirtilmeli ve Zagreb Büyükelçiliğine haber verilmesi gerekmekte.

İtiraz dilekçesinin ceza uygulayan gümrük birimi tarafından teslim alınmasını müteakip, bağlı bulunan Gümrük İdaresi tarafından, itirazları inceleyen gezici bir komisyon ilgili sınır kapısına gelmekte.

Olay yerinde inceleme yapan komisyon sürücünün ifadesinin alınması ve araç incelemesi yapılmasının ardından takdir yetkisini kullanarak söz konusu cezada belli bir oranda indirim yapılmasına hükmedebilir .

Related Posts

Call Now Button