0

Hidrojen Yakıt Hücreleri Konusunda İşbirliği Sağlandı

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom bünyesindeki Rusatom Overseas ve Transmashholding’in yan kuruluşu olan TMH – Enerji Çözümleri, taşımacılık alanındaki hidrojen yakıt hücrelerinde çabalarını birleştirmek için bir memorandum imzaladı.

Taraflar, Sakhalin bölgesinde işletilecek olan hidrojen yakıt hücreleri trenleri için yapılacak yakıt ikmali altyapısı ile enerji santrallerinin oluşturulması ve tedariki için bir proje uygulamayı planlıyor.

Şirketler bu anlaşmayla, Rusya’daki taşımacılık sektörü için gelişmiş yabancı hidrojen enerjisi teknolojilerinin yerelleştirilmesini sağlamanın yanı sıra, bu teknolojilerin geliştirilmesinin organize edilmesi, profesyonel sahiplik ve hidrojen taşıma altyapısının yönetimi için koşullar yaratılması ve hidrojenin taşımacılık sektöründe kullanılmak üzere pazarlanması gibi hedefleri de hayata geçirecek.

Rusatom Overseas Başkanı Evgeny Pakermanov konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Rus Demiryolları, Rosatom, Transmashholding ve Sakhalin Bölgesi Hükümeti tarafından geliştirilen bu pilot proje, bölge için büyük önem taşıyor. Bu projeyi başarılı bir şekilde uygulamak için her türlü çabayı göstereceğiz. Rusya’nın diğer bölgelerinde de hidrojen taşımacılığının gelişmesi için önemli fırsatlar görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hidrojen yakıtının geleceğin enerjisinin temellerinden biri olduğuna dikkat çeken Transmashholding Genel Müdürü Kirill Lipa da, “Hidrojen yakıtının yaygın kullanımı, ulaşımın çevre üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltacaktır. Bu, özellikle kentsel yığılmalar ve büyük sanayi merkezlerinde önemlidir” diye konuştu.

Related Posts

Call Now Button