0

Hava Kargoya Yolcu Uçağı ve Askeri Uçak Desteği

Korona virüs salgını nedeniyle artan hava kargo talebi yolcu uçakları ve askeri uçakların da kargo taşımacılığında devreye girmesiyle çözülmeye çalışılıyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı (IATA) verilerine göre, yılda 52 milyon tondan fazla kargo uçaklarla taşınıyor. Taşınan kargonun değeri yıllık 6,8 trilyon dolar, günlük ise 18,6 milyar dolar. Hava kargo ile taşınan kargo fiyat olarak küresel ticaretin yüzde 35’ine denk gelirken, hacim olarak yüzde 1’den azını oluşturuyor. Hava kargo ülkelerin ticari rekabet kapasitelerini artırıyor.

Korona virüs nedeniyle tüm dünyada uçuşların durma noktasına gelmesi hava yolu şirketlerinin farklı bir yönde ilerlemesine neden oldu. bu süreçte havayolu şirketleri azalan yolcu talebine karşın artan kargo ihtiyacı nedeniyle yolcu uçaklarını kargo taşıma amaçlı olarak kullanmak üzere organize etti.

Türk Hava Yolları’nın iştiraki Turkish Cargo da, 25 kargo uçağına yolcu uçaklarını da ekleyerek taşıma kapasitesini 5 bin tonun üstüne çıkardı. Turkish Cargo, 90’ı direkt, 127 ülkede 300’den fazla noktaya kargo taşıyor.

Korona virüs salgını süresince özellikle sağlık malzemelerinin taşınmasında uçaklar büyük öneme sahip. Yolcu uçaklarının yanı sıra askeri uçaklar da sağlık amaçlı kargoların taşınmasında kullanılıyor.

Related Posts

Call Now Button