0

Genç İhracatçılardan Latin Amerika’ya Ticari Ziyaret

Genç TİM, ilk ticaret heyetini de fiziki olarak Latin Amerika’ya düzenledi. Tüm sektörlerden Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde görev yapan genç ihracatçılardan oluşan Genç TİM üyeleri, Kolombiya ile Panama’da yeni iş birlikleri ve satışlar için fırsatlar doğuracak, ihracat rakamlarını artıracak temaslarda bulunuyor. Ticaret heyeti, ikili görüşmelerde yoğun ilgiyle karşılaştı.

Kolombiya Panama Fiziki Ticaret Heyeti’ne yönelik değerlendirmelerde bulunan TİM Başkanı İsmail Gülle, “İhracatın en temel özelliği, kilometrelere sığmayarak uzakları yakın edebilmesi. Latin Amerika, her sektörde hedeflerimizi yüksek tuttuğumuz bir pazar. Bu ülkelere düzenlediğimiz sanal ticari heyetlerimiz de yoğun ilgi gördü. Şimdi bu gayretlerimizin meyvelerini topluyoruz. Bu yılın ilk 10 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, Latin Amerika’ya yüzde 87’lik artışla 4 milyar 507 milyon dolarlık ihracata imza attık. İnanıyorum ki heyetimizle birlikte, ticari ilişkilerimiz daha da gelişerek, tedarik zincirlerinde dönüşümün yaşandığı böylesi bir dönemde hak ettiği seviyelere ulaşacaktır” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefi için çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiğini duyurdu. Bu kapsamda TİM’in genç ihracatçı sayısının artması ve iş dünyasında genç girişimciliğinin geliştirilmesi amacıyla kurduğu Genç TİM, Latin Amerika’ya çıkarma yaptı.

“Tim Olarak Gençlerimizin Arkasındayız”
Kolombiya&Panama Fiziki Ticaret Heyeti hakkında değerlendirmelerde bulunan TİM Başkanı İsmail Gülle, “TİM olarak gençlerimizin cevherinin farkındayız. İşte bu sebeple sadece tecrübeli ihracatçıların gençlere örnek olduğu değil, genç ihracatçıların da birbirine örnek olacağı, cesaret vereceği, tecrübelerini paylaşacağı Genç TİM’i hayata geçirdik. Genç TİM’le beraber, ihracatımızda sürdürülebilirliği sağlamayı, geleceğin ihracat ehli genç neslinin yetiştirmeyi, genç ihracatçı sayısını artırmayı, iş dünyasında genç girişimciliği geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“Latin Amerika’ya 10 Ayda Yüzde 87’lik Artış”
Türk Hava Yolları’nın Latin Amerika’da direkt uçuş noktalarının olmasının ihracatçıların faaliyetlerini hızlandırdığını vurgulayan TİM Başkanı Gülle, şöyle devam etti:

“Böylece, en önemli konu olan ikili ilişkilerde daha hızlı netice alabiliyoruz. 2020’de pandeminin tüm olumsuz etkisine rağmen Latin Amerika’ya ihracatımızı neredeyse kayıpsız geçtik. Bölgeye ihracatımızın toplam ihracatımızdaki payı 2021’in ilk 10 aylık döneminde yüzde 2,5 seviyesinde… 10 ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, yüzde 87 artışla 4 milyar 507 milyon dolarlık ihracata imza attık. Aynı dönemde Kolombiya’ya 365,3 milyon dolar, Panama’ya 236,3 milyon dolarlık ürün sattık. 5,7 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ve 646 milyonluk nüfusa sahip Latin Amerika bölgesinde, çok daha iyisini yapabiliriz. İnanıyorum ki bu heyetimizle birlikte, ticari ilişkilerimiz daha da gelişerek, tedarik zincirlerinde dönüşümün yaşandığı böylesi bir dönemde hak ettiği seviyelere ulaşacaktır.”

Önder: Çelik Sektörü Zirvede
Genç TİM Başkan Yardımcısı Burak Önder ise şunları söyledi:
“Genç TİM, TİM Başkanımız İsmail Gülle’nin liderliğinde, ticari diplomasiden uluslararası iş birliklerine, e-ihracattan ihracat elçiliğine pek çok önemli komiteyle kuruldu. İhracatın Genç TİM’i olarak ilk ticaret heyetini de Kolombiya ve Panama’ya yönelik düzenledik. Kolombiya, Latin Amerika’nın milli gelir ve yüzölçümü olarak dördüncü, 50 milyonu aşan nüfusuyla en kalabalık üçüncü ülkesi. Kolombiya’ya en çok ihracat yapan sektörlerimize baktığımızda ise; geçtiğimiz yıla göre ihracatını yüzde 511 artırarak 186 milyon dolara ulaşan Çelik sektörü birinci, yüzde 54 artırarak 33 milyon dolara ulaşan Kimyevi maddeler ikinci ve yüzde 74 artışla 21 milyon doları aşan Tekstil sektörümüz üçüncü oldu. Söz konusu üç sektörümüz, Kolombiya’ya olan ihracatımızın yüzde 68’ini oluşturdu. Kolombiya’nın ithalatını incelediğimizde ise, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Elektrik Elektronik Sanayi, Makine Aksamları, Savunma ve Havacılık Sanayi gibi ülkemizin güçlü olduğu sektörlerde ciddi fırsatlar olduğunu görüyoruz. Ayrıca, TİM olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmaya göre, ülkemiz toplam 1559 üründe rekabet avantajına sahip. Kolombiya özelinde bu ürünlerin ithalatına baktığımızda, Kolombiya’nın söz konusu ürünlerde 11,5 milyar doları aşkın ithalatı bulunuyor. Türkiye’den ithalatı ise bu ürün grubunda sadece 208 milyon dolarla sınırlı. Hatta avantajlı olduğumuz 919 ürün grubunda Kolombiya’ya hiç ihracatımız bulunmuyor. Karşımızda, mutlaka değerlendirmemiz gereken, bizler için büyük bir potansiyel pazar bulunuyor”

“Panama’da Özellikle Gıda Ürünlerinde Ciddi Potansiyel Bulunuyor”

Panama’nın ise, Colon Serbest Bölgesi üzerinden tüm Orta Amerika ve Karayiplere erişim imkanı sağlamasıyla önemli bir pazar olduğunu dile getiren Önder, “Colon, tüketimin arttığı ülkelerin oluşturduğu geniş bir pazar ağına erişim imkanı sunuyor. Geçtiğimiz yıl pandemiden oldukça etkilenen ülkede, ithalat yüzde 46 düşerek 14,7 milyar dolar seviyesine kadar düştü. Bu yıl pandemi etkisinin nispeten azaldığı ülkede, önümüzdeki yıl eski rakamların dahi üzerine çıkılacağı tahmin ediliyor. Panama’ya en çok ihracat yapan sektörlerimize baktığımızda ise; geçtiğimiz yıla göre ihracatını yüzde 167 artırarak 55 milyon dolara ulaşan Çelik sektörü birinci, yüzde 366 artırarak 29 milyon dolara yaklaşan Mücevher sektörü ikinci ve yüzde 170 artışla 18 milyon dolara ulaşan Gemi ve Yat sektörümüz üçüncü oldu. Söz konusu üç sektörümüz, Panama’ya olan ihracatımızın yüzde 24’ünü oluşturdu. Panama’da özellikle gıda ürünleri noktasında ciddi bir potansiyel bulunuyor. Ayrıca, TİM olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmaya göre, ülkemiz toplam 1559 üründe rekabet avantajına sahip” dedi.

Latin Ülkelerine 2021’in İlk 10 Aylık İhracat Verileri (İlk 9 Ülke)

TİM’in açıkladığı verilere göre Latin Amerika ülkelerine 2021’in ilk 10 ayında gerçekleştirilen ihracat rakamları şu şekilde:
Brezilya: 919,2 milyon dolar
Meksika: 668,6 milyon dolar
Peru: 518 milyon dolar
Şili: 511,1 milyon dolar
Kolombiya: 365,3 milyon dolar
Panama: 236,3 milyon dolar
Venezuela: 230,4 milyon dolar
Arjantin: 191,2 milyon dolar
Dominik Cumhuriyeti: 185,2 milyon dolar

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat