0

Dedektör Köpeklerini Kandıramadılar

Türkiye’ye giriş yapmak üzere Esendere Gümrük Kapısına gelen bir tır yapılan risk analizi sonucu şüpheli olarak değerlendirilerek uzaktan gözlem altına alındı.

Araç pasaport işlemleri sonrası gümrük kontrol noktasına geldiğinde x-ray cihazına sevk edildi. X-ray taramasında, aracın dorsesinde bulunan soğutucu motorunda şüpheli yoğunluk görülmesi üzerine detaylı olarak aranması için arama hangarına alındı.

Gümrük Muhafaza ekipleri ile birlikte dedektör köpeklerin de katıldığı aramalarda, şüpheli yoğunluğun olduğu bölmelerde dedektör köpeklerin koku duyularını yanıltacağı düşüncesi ile konulduğu anlaşılan ‘yumurta kırıkları’ ve ‘pul biber’ kalıntıları görüldü. Tırın bu kısımları açıldığında gizli bölmelere saklanmış çok sayıda paket olduğu tespit edildi.

Paketlerden alınan numunenin kimyasal madde tespit cihazı ile yapılan analizinde, paketlerdeki maddenin eroin olduğu anlaşıldı.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin yaptığı başarılı operasyon sonucu 140 paket içinde 71 kilo 383 gram eroin yakalanırken, olaya ilişkin olarak Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde adli soruşturmaya devam ediliyor.

Related Posts

Call Now Button