0

Çin ve Japonya Demir Cevheri Fiyatlarını Kısıtlamak İçin Buluşuyor

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre, Çin Demir ve Çelik Birliği Başkan Yardımcısı Lue Tiejun’un Pekin’de dünyanın en büyük üçüncü çelik üreticisi olan Japon Nippon Steel’in Çin’deki temsilcisi ile görüşmesinde üretim kapasitesinin kontrolü, hammadde fiyatları, demir cevheri fiyatlandırma mekanizmalarının düzenlenmesi ve yılın ikinci yarısında çelik piyasalarındaki trendler hakkında görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.

Görüşmede çelik sektöründe hammadde fiyatlarındaki artışın önlenmesi konusuna vurgu yapılarak daha makul bir fiyatlandırma mekanizmasının kurgulanmasının önemine vurgu yapıldığı ifade edildi.

Pekin merkezli Beijing Lange Steel Information Research Center isimli kuruluştan Wang Guoqing, Japonya’nın Avustralya ve Brezilya’daki madencilik sektörlerinde Çin’e nazaran daha büyük yatırımları olduğunu ve bu yüzden, demir ve çelikte Çin ile Japonya arasındaki işbirliğinin çelik sektöründe hammadde fiyatlarının düşürülmesinde önemli olduğunu dile getirdi.

World Bureau of Metal Statistics’e göre 2020 yılında Japonya’nın demir cevheri ithalatı üst üste altı yıl düşüş kaydederek 99,44 milyon ton olarak gerçekleşirken Çin’in demir cevheri ithalatı, – %80’ininden fazlası Avustralya ve Brezilya’dan olmak üzere – bu Japonya’nın yaklaşık 10 katı olarak realize oldu.

Demir cevheri fiyatlarındaki son zamanlardaki keskin artışların Çin’i piyasa spekülasyonu noktasında endişelendirdiği ve Çinli yetkililerin piyasayı sakinleştirecek önlemler almaya gittiği belirtildi.

Related Posts

Call Now Button