0

Boş Konteyner Krizi Devam Ediyor

Küresel tedarik zincirinde tüm dengeleri altüst eden boş konteyner krizi, ülkeler arasındaki ticaret savaşlarını daha da kızıştırdı.
Lojistik sektörü temsilcileri, Çin’in boş konteynerleri topladığını, ABD’nin de mal almaya mecbur bıraktığını dile getirirken, ihracat yapmanın giderek zorlaştığına vurguluyor.

Uzmanlar, Haziran ayına uzaması beklenen sorunun, alternatif çözümlere verilecek teşviklerle acilen çözülmesini gerektiğine işaret ediyor. Sadece navlunları değil, ekipman üretim fiyatlarını da neredeyse iki kat artıran boş konteyner tedarik sorununun birçok ülkedeki lojistik süreçlerin aksamasına neden olduğunu biliniyor. Öte yandan ortaya çıkan bu duruma karşın kısa sürede pandemiyi kontrol altına alarak yeniden üretime hızlı bir şekilde başlayan Çin’in boş konteyner talebini ısrarlı bir şekilde sürdürmesinin bu süreci daha da olumsuz hale getirdiği değerlendiriliyor.

Uzmanlar Çin’in ihracatını sürdürmek için boş konteynere ihtiyacı olduğunu ve bunun için de armatörlere baskı yaptığını belirtiyor. Armatörlerin de daha karlı olduğu için Çin’de pozisyonlandırdıkları ifade edildi.

Related Posts

Call Now Button