0

Birleşik Krallık Tek Kullanımlık Plastikleri Yasaklamak İçin Harekete Geçiyor

İstişareler sonucunda alınacak yeni önlemlerle, işletmelerin daha sürdürülebilir alternatifler kullanması ve plastik atıkların çevreyi kirletmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Hükümet, Atık ve Kaynaklar Eylem Programı (WRAP) tarafından koordine edilen, plastik zincirindeki işletmeler arasındaki iş birliği anlaşması olan Birleşik Krallık Plastik Paktı aracılığıyla plastik atıklarla mücadele etmek için harekete geçiyor. Pakt üyeleri, yasaklanması için sekiz sorunlu plastik madde belirledi.

İncelenmekte olan tek kullanımlık ürünlerin tam listesi de dahil olmak üzere istişarenin diğer ayrıntıları önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Çevre Bakanı George Eustice, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
“Plastiğin çevremize verdiği zararı hepimiz görmüşüzdür. Parklarımıza, yeşil alanlarımıza özensizce saçılan, sahillere vuran plastiği ortadan kaldıracak tedbirler aldığımız doğrudur.

Plastiğin gidişatını tersine çevirmek için ilerleme kaydettik, plastik pipet, karıştırıcı ve pamuklu çubuk tedarikini yasakladık. Bu sayede süpermarketlerdeki plastik poşet satışları yüzde 95 oranında azaldı.

Şimdi daha çevreci çözümler inşa ederken bir adım daha ileri gitmek istiyoruz. Bu planlar, doğal çevremize zarar veren gereksiz plastik kullanımını ortadan kaldırmamıza yardımcı olacak.”

Birleşik Krallık şimdiye kadar ne gibi önlemler aldı?
Birleşik Krallık hükümeti, plastik kirliliğiyle mücadele için şimdiden büyük adımlar atmış durumda. Bunlardan birkaçı şöyle: durulanan kişisel bakım ürünlerinde mikro boncuklar yasaklandı. Kullanılan plastik poşetlerin sayısı önemli ölçüde azaltıldı ve tek kullanımlık plastik pipetler, karıştırıcılar ve pamuklu çubukların tedariki kısıtlandı.

Milyarlarca daha fazla plastik şişeyi geri dönüştürmek ve bunların çöpe atılmasını, yakılmasını veya toprağa karışmasını önlemek için Depozito İade Planı oluşturuldu. Bu sayede içecek ürünlerine yatırılan küçük bir depozito ile insanlar geri dönüşüme teşvik edilecek.

Ayrıca, Nisan 2022’den itibaren, içeriği minimum yüzde 30 geri dönüştürülmüş maddeden olmayan plastik ambalajlara ton başına 200 euro plastik ambalaj vergisi uygulanacak. Bu kapsamda, geri dönüştürülmüş plastiğin kullanımı teşvik edilerek, geri dönüşüm ve plastik atık toplama miktarlarının arttırılması hedefleniyor.

Tüm bunlar hükümetin 2042 yılının sonuna kadar önlenebilir plastik atıkların kullanımını yasaklama planının bir parçasını oluşturuyor.

Haber: Elif TURAN

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat