0

Belarus Yaptırımları: Potasyumlu Gübreler Ton Başına 80 Euro Zamlanacak

Litvanya, ABD’nin Pazartesi günü Belarus’a karşı açıkladığı ve dünyanın en büyük potasyumlu gübre üreticilerinden biri olan Belaruskali’yi de etkileyen yaptırımlardan etkilendi. Litvanya demiryolları ve Litvanya’nın tek limanı olan Klaipeda limanı üzerinden taşınan kargoların yaklaşık üçte biri, yaptırımlara tabi olan gübreler.

Bakan Skuodis, yaptırımların Amerikan işletmelerine uygulandığını ancak bankaların Litvanya’da verilen hizmetler için sadece dolar olarak değil, avro olarak da ödeme kabul etmeyeceklerini bildiklerini belirtti. Skuodis, “Yaptırımlara tabi bir ekonomik varlık olması durumunda, şirketler riskten kaçınarak Belarus ile herhangi bir iş ilişkisi kurmayı reddediyor. Pek çok şirket bir an önce hazırlanmak ve gelecekte ortaya çıkabilecek risk ve rahatsızlıklardan kaçınmak istediği için kargo akışlarının Aralık ayına kadar düşeceğini tahmin ediyor. Aralık ayından itibaren gübrelerin Litvanya’da dolaşmayı bırakacağını kesin olarak söyleyebilirim.” İfadelerini kullandı.

Belarus gübrelerinin yaklaşık yüzde 10’u Litvanya üzerinden Avrupa Birliği’ne taşınıyor ve geri kalanı Çin, Hindistan, Brezilya ve diğer ülkelere gidiyor.

Skuodis’e göre, yaptırımların getirilmesinden sonra, potasyumlu gübrelerin fiyatı ton başına 80 Euro artacak.

Bakana göre, Belaruskali ürünlerini Litvanya üzerinden taşıyan Litvanyalı kargo şirketi, yalnızca AB ve ABD yaptırımları nedeniyle yaklaşık 20 milyon LTL kaybedecek.

İlgili “AB, Belarus’a Geniş Ekonomik Yaptırımlar Uygulamaya Başladı” haberimiz için tıklayınız.

İlgili “ABD, İngiltere ve Kanada’dan, Belarus’a Karşı Yeni Yaptırımlar” haberimiz için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat