0

Bakan Varank, Sanayi Üretimi Endeksi Verilerini Değerlendirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank twitter hesabı üzerinden TÜİK Sanayi Üretim Endeksi Mart 2021 verilerini değerlendirdi. Sanayi üretiminde yaşanan artışa dikkat çeken Varank yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Sanayi, martta da ekonomimizin lokomotifi olduğunu kanıtladı. Sanayi üretimi, üst üste 11 aylık yükseliş eğilimini koruyarak bir önceki aya göre yüzde 0,7 bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 16,6 artış gösterdi.”

Mart ayı verileri ile birlikte beklentileri aşan sanayi üretiminin ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,6 arttığı belirten Varank, “geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 12,3 yükselişle G-20 ülkeleri arasında sanayi üretimini en çok artıran ülkelerden biri olduk.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Varank, paylaşımında G-20 ülkeleri sanayi üretimi 2021 ilk çeyrek verileri grafiğine de yer verdi. Grafiğe göre Türkiye 2021 yılı ilk çeyreğinde sanayi üretiminde Çin ve Arjantin’in ardından 3’üncü sırada yer aldı. Sanayi üretimi ilk çeyrekte ABD, Almanya, Rusya ve Japonya’da ise düşüş gösterdi.

Related Posts

Call Now Button