0

Bakan Muş, Gümrük Çalışanlarının Dünya Gümrük Günü’nü Kutladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü sebebiyle Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Muş paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Yaptıkları özverili çalışmalarla ülkemizi gümrüklerde dünya standartlarının üzerine taşıyan gümrük camiamızın Dünya Gümrük Günü’nü tebrik ediyorum. İktisadi sınırlarımızın korunması için fedakarca görev yapan tüm gümrük personellerimize teşekkür ediyorum.”

Dünya Gümrük Günü ne zaman kutlanmaya başlandı?
Uluslararası gümrük camiası, her yıl 26 Ocak’ta, eski adıyla Gümrük İşbirliği Konseyinin (Dünya Gümrük Örgütü) ilk toplantısının yapıldığı 26 Ocak 1953 tarihini hatırlamak ve toplumda gümrüklerin işleyişine ilişkin farkındalık oluşturmak üzere “Dünya Gümrük Günü”nü kutluyor.

Türkiye’nin 1953 yılında kurucu üye olarak katıldığı Gümrük İşbirliği Konseyi, 1994’ten bu yana Dünya Gümrük Örgütü çatısı altında faaliyet gösteriyor. Bu yapı, dünya ticaretinin yüzde 98’ini temsil eden 183 ülke gümrük idaresini bir araya getirirken, bu yönüyle gümrük uygulamaları açısından küresel düzeyde temel ilke ve kuralları belirliyor.

Örgüt tarafından 2022 yılı teması, gümrük idarelerinin, bilim ve teknolojiden yararlanan gerçek bilgi odaklı veri ekosistemine dayalı bir veri kültürünü benimseyerek dijital dönüşümlerini hızlandırma çabalarına adandı. Bu yılın sloganı “Veri kültürünü benimseyerek ve veri ekosistemi oluşturarak gümrükte dijital dönüşümün artırılması” olarak belirlendi. Slogan kapsamında, gümrük idareleri güvene dayalı bir gümrük veri ekosistemi oluşturmaya, insan kaynakları açığını kapatma yoluyla veri kültürünü benimsemeye ve tedarik zincirindeki tüm aktörlerle iş birliği yapmaya davet ediliyor.

Related Posts

Call Now Button