0

Bakan Karaismailoğlu: “Dünyada E-ticaret Harcaması 900 Milyar Dolara Ulaştı”

PTTAVM’yi ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu “Ocak 2021 sonu itibariyle 53 ülkeye e-ihracat gerçekleştirdik. PTTAVM ile e-ticaret alanındaki fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek ve PTTAVM’yi bölgedeki en büyük 5 oyuncudan biri yapmak istiyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, PTTAVM’yi ziyaret ederek; basına açıklamalarda bulundu. Pandemi döneminin, perakende sektöründe yapılan e-ticaret harcamalarını yüzde 40 arttırdığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, yapılan e-ticaret harcamalarının geçtiğimiz yıl 900 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yük, insan ve data ulaştırmada mükemmel bir altyapı sağladığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu şunları dile getirdi:

“E-ticaret son yıllardaki gelişimi ile küresel ekonomiler için büyük önem arz eder hale geldi. Tüm dünyada internetin ve mobil iletişimin yaygınlaşmasıyla hali hazırda hızla yükselen e-ticaret hacmi pandeminin de etkisiyle çok büyük bir artış gösterdi. Yayınlanan bir rapora göre geçen yıl dünya genelinde perakende sektöründe yapılan e-ticaret harcaması, yüzde 40 artarak 900 milyar dolara ulaştı. E-ticaret artık bir günde milyarlarca dolarlık alışverişin yapıldığı başlı başına bir sektör oldu. Halen dünyada e-ticaret sitelerini kullanan 1,9 milyar kişi var.”

“Ülkemizde yaşanan gelişmeler, e-ticaret alanının da hızla büyümesini sağladı”
E-ticaretin; tüketicileri, tedarikçilerle, satış noktasıyla, bankalarla ve dağıtım şirketleriyle aynı platformda bir araya getirdiğine vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti:
“Son 19 yılda ülkemizde haberleşme ve taşımacılık altyapısında yaşanan muazzam gelişme, aynı turizm, sanayi, tarım gibi öncelikli sektörlerimizde olduğu gibi e-ticaret alanının da hızla büyümesini sağladı. Bu dönemde lojistik ve iletişim altyapımızın da adeta çağ atlayarak; gelişmelere hazır hale getirilmiş olması dijital ekonomi ve E-ticaret’in yaygınlaşması açısından ortam hazırlamıştır.”

“53 ülkeye e-ihracat gerçekleştirdik”
Karaismailoğlu, “Yerli üreticimiz hiçbir ek işlem veya maliyetle karşılaşmadan anlaşmalı onlarca ülkeye PTT güvencesi ile ihracat yapabiliyor ve tüm dünyada geniş pazarlara ulaşıyor. Ocak 2021 sonu itibariyle Kanada, ABD, Norveç, İngiltere, Katar, Suudi Arabistan, Rusya, Güney Kore ve Avustralya başta olmak üzere 53 ülkeye e-ihracat gerçekleştirdik. PTTAVM ile E-ticaret alanındaki fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek ve PTTAVM’yi bölgedeki en büyük 5 oyuncudan biri yapmak istiyoruz. E-Ticaret faaliyetlerimizi artıracak, çeşitlendirecek ve dijital ekonomiye geçişi destekleyecek projeleri geliştirmeye devam etmeliyiz” diyerek; konuşmasını sonlandırdı.

Related Posts

Call Now Button