0

Avrupa’nın En Yüksek Kapasiteli Maske Fabrikasının Açılışı Yapıldı

Kompleksin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışı yapılan MFA Maske Fabrikası’nın yeni üretim tesisinin hayırlara vesile olmasını temenni ederek, “Türkiye’nin Sağlıklı Nefesi sloganıyla 2008’de kurulan MFA Maske firmamız, kısa zamanda çok önemli işlere imza attı. Tamamen yerli imkanlarla geliştirdikleri, Türkiye’nin ilk biyo maskesiyle emniyet teşkilatımızın kullanımı için özel olarak üretilen tam ve yarım yüz gaz maskeleri bu ürünlerden sadece birkaçıdır.” İfadelerini kullandı.

Yüzde 60’ı ihracat

Erdoğan, firmanın salgın döneminde artan talebi karşılamak için büyük gayretle çalıştığını, salgının en yoğun yaşandığı 2020’de yüzde 60’ı ihracat olmak üzere toplam 250 milyon liranın üzerinde bir ciroya ulaştığını ifade ederek, bu rakamla Zonguldak’ın en fazla ihracat yapan şirketi olduğunu söyledi.

Fabrikanın güneş panelleriyle yenilenebilir enerji ile çevre dostu üretim yaptığını vurgulayan Erdoğan, “Kocayusuf isimli bu fabrika yıllık 45 milyon partikül tutucu, solunum koruyucu profesyonel maske, yıllık 240 bin farklı niteliklerde tam ve yarım yüz gaz maskesi, yıllık 910 bin tam ve yarım yüz gaz maskesi filtresi üretecektir.” dedi.

Maske ihracatı 100 kat arttı
Erdoğan, Sanayi Sicil Sistemi kayıtlarına göre salgının başladığı dönemde Türkiye’de 14 maske üreticisi varken bugün bu sayının 424’e yükseldiğini, üretici sayısındaki bu artış neticesinde tıbbi ve cerrahi maske ihracatının 100 kat artış gösterdiğini, 2019’da yaklaşık 2 milyon dolarken 2020’de 212,5 milyon dolara çıktığını anlattı.

İmalat sanayisi öncü oldu
Türkiye’nin 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi rekor bir büyüme oranına ulaştığını hatırlatan Erdoğan, “İmalat sanayisinin yüzde 12,2 büyüyerek büyümeye en çok katkı sağlayan sektör olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sanayi sektörümüzde bu yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre 338 bin kayıtlı istihdam artışı olması büyümenin sağlıklı ve istihdam dostu olduğunun işaretidir.” dedi.

Related Posts

Call Now Button