0

Almanya, Ülkeye Girecek TIR Sürücüleri İçin Yeni Bir Yönetmelik Yayımladı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND)’den alınan habere göre, Federal Alman Hükümeti tarafından 12 Mayıs 2021 tarihinde ülkeye giriş kurallarına ilişkin yeni bir yönetmelik yayımlandığı belirtildi. Yeni düzenleme ile birlikte gelen yeni kurallar ise şu şekilde:

1. Almanya’ya girişten önceki 10 gün içerisinde “normal” risk bölgesi kabul edilen ülkelerde bulunmuş TIR sürücülerinin;
– Ön bildirim zorunluluğu olmadığı,

– Girişte negatif test sonucu, aşı veya Covid-19 geçirip iyileştiğine dair belge ibrazı zorunluluğu bulunmadığı,

– Karantinaya girme zorunluluğu bulunmadığı bildirildi. ( 72 saatin aşılması durumunda Branderbug eyaletinde karantina zorunluluğu bulunuyor.)

2. Almanya’ya girişten önceki 10 gün içerisinde “yüksek” risk bölgesi kabul edilen ülkelerde bulunmuş TIR Sürücülerinin;
– Ön bildirim zorunluluğu bulunmadığı,

– Karantinaya girme zorunluluğu olmadığı belirtildi. (72 saattin aşılması durumunda Branderbug eyaletinde karantina zorunluluğu bulunuyor.)

Almanya’da 72 saatten uzun süre geçirmeyecek ve “yüksek” risk bölgesi kabul edilen bir ülkede 72 saatten uzun kalmadıysa negatif test sonucu, aşı veya Covid-19 geçirip iyileştiğine dair belge ibrazı zorunluluğu olmadığı ancak Almanya’da kalış süresi 72 saati aşacaksa ve/veya “yüksek” risk bölgesi kabul edilen bir ülkede 72 saatten uzun süre bulunduysa aşağıdakilerden birinin ibrazının zorunlu olduğu aktarıldı:
– Negatif korona virüs test sonucu (Antijen testleri için en geç 48 saat önce alınmış; PCR için ise en geç 72 saat öncesinde alınmış)

– Covid-19 Aşı belgesi (Girişten en az 14 gün içerisinde tamamlanmış)

– Covid-19 geçirilip iyileşildiğine dair kanıt ( en az 28 gün ve en fazla 6 ay öncesine ait )

3. Almanya’ya girişten önceki 10 gün içerisinde “mutasyona uğramış virüs” görülen bölge kabul edilen ülkelerde bulunmuş TIR Sürücülerinin:

Ön bildirim zorunluluğunun Almanya’da 72 saatten uzun süre geçirmeyecek ve ilgili bölgelerde 72 saatten uzun süre geçirmemiş sürücüler için olmadığı ancak, Almanya’da kalış süresi 72 saati aşacaksa ve/veya ilgili risk bölgesinde 72 saatten uzun süre bulunmuş sürücüler için ön bildirim zorunluluğu bulunduğu bildirildi.

Almanya’da kalış süresi 72 saati aşacaksa ve/veya ilgili risk bölgesinde 72 saatten uzun süre bulunmuş sürücüler için karantina zorunluluğu bulunmadığı kaydedildi.

72 saat koşuluna bakılmaksızın ilgili risk bölgesinde bulunmuş tüm sürücülerin aşağıdaki belgelerden birini ibraz etmesi gerektiği ifade edildi:
– Negatif korona virüs test sonucu (Antijen testleri için en geç 48 saat önce alınmış; PCR için ise en geç 72 saat öncesinde alınmış)

– Covid-19 Aşı belgesi (Girişten en az 14 gün içerisinde tamamlanmış)

– Covid-19 geçirilip iyileşildiğine dair kanıt ( en az 28 gün ve en fazla 6 ay öncesine ait )

Yukarıda belirtilen test, aşı sonuçları vb. gibi evrakların İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca dillerinde, yazılı veya dijital formatta kabul edilmekte olduğu vurgulandı.

Dernek tarafından yapılan hatırlatmaya göre, Türkiye’nin 11 Nisan 2021 tarihinden itibaren yüksek riskli ülke kategorisinde olduğunun ve ülkeye giriş yapacak sürücülerin güncel koronavirüs ülke risk listesini takip etmeleri gerektiğinin altı çizildi.

Dijital ön bildirim formuna “https://www.einreiseanmeldung.de/#/” adresinden ulaşılabileceği belirtilirken, dijital formun kullanılamadığı durumlarda yazılı form kullanılabileceği iletildi.

İlgili “yazılı bildirim formu” için tıklayınız. 

İlgili “Yenilenen kurallara ilişkin İngilizce dilinde detaylı bilgi” için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat