0

Alman Sanayisinde Siparişler Rekor Sayılara Ulaştı

Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü, yeni bir siparişin alınmaması durumunda bile halihazırdaki sipariş durumu ile firmaların önümüzdeki 4,5 ay boyunca üretimlerini sürdürebileceğini açıkladı. 2022 yılının Ocak ayında yapılan anket sonucunda belirtilen süre 4,4 ay idi.

Buna göre, siparişlerin en yoğun olduğu sektör, üretimini 7,4 ay olarak güvence altına alan otomotiv sektörü oldu. Akabinde, makine imalatında 6,5 ay ve veri işleme ürünlerinde 6,3 ay boyunca üretimin sağlanabileceği vurgulandı. Tekstil sektörü ise 1,7 ayla en kısa sipariş süresini temsil ediyor.

Ancak, Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser’in ifadesine göre, uzun vadeli siparişlerdeki artış ise az miktarda ve bu durum yeni siparişlerin azaldığının belirtisi.

Aynı zamanda Federal İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, siparişlerdeki birikmenin sadece Alman sanayi ürünlerine olan talep artışını değil, işletmelerin mevcut siparişleri hammadde eksikliği nedeniyle zamanında tamamlamakta zorlandığının göstergesi olduğu da ifade ediliyor.

Bununla birlikte, hammaddelerin yüzde 15’inin Çin’den temin edildiği, Çin’de güncel olarak uygulanan karantina tedbirlerinin tedarik zincirinde aksaklılara yol açtığı ve bunun neticesinde siparişlerin biriktiği de belirtildi.

Related Posts

Call Now Button