0

Adil Karaismailoğlu “1.2 Milyon OGS Kullanıcısı HGS’ye Ücretsiz Geçirilecek”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de Otomatik Geçiş (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olmak üzere iki ayrı ücret toplama sistemi bulunduğunu, bunun da gişelerden geçişlerde zaman zaman karışıklığa neden olduğunu belirtti.

Türkiye’de yaklaşık 17 milyon HGS ve OGS abonesi olduğunun altını çizen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Bunların yaklaşık 1,2 milyonu OGS, 15,8 milyonu ise HGS kullanıcısıdır. İş yükünün azaltılması ve verimliliğin arttırılarak vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmesi adına 31 Mart’tan itibaren iki ayrı geçiş sistemi yerine tek geçiş sistemi uygulamasına geçilecek. 2021’de gişelerde HGS’de 563,1 milyon, OGS’de 71,6 milyon geçiş gerçekleşti. Uygulama sistemi olarak da kullanıcıların yüzde 93’ünün tercih ettiği HGS sisteminde karar kılındı. Bu sayede hem kullanıcının tercih önceliği göz önünde bulundurulmuş olacak hem de geçiş sürecinde işlem sadeliği sağlanacak” dedi.

Gerekli Tedbirler Alındı

OGS abonesi araç sahiplerinin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm önlemler alınacağını kaydeden Karaismailoğlu, OGS etiketi olan araç sahiplerine ilgili bankalar tarafından ücretsiz olarak HGS etiketi verileceğini ve hesaplarının da HGS’ye dönüştürüleceğini ifade etti. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, dönüştürme işlemleri aşamasında ve sonrasında kullanıcıların otoyol geçişlerini rahatlıkla yapabileceğini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyeceğine dikkati çekti.

Related Posts

Call Now Button