0

AB’ye, Küçük Gönderilerin İthalatında KDV Muafiyeti Kalkıyor

Avrupa Birliği, 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe girecek şekilde KDV kanunlarında önemli değişiklikler yapıyor. Bu durumdan, E-ticaret tedarik zincirindeki herkes, AB içindeki ve dışındaki çevrimiçi satıcılardan ve pazarlardan / platformlardan, posta operatörlerine ve kuryelere, gümrük ve vergi idarelerine, tüketicilere kadar herkes etkilenecek.

1 Temmuz’da yürürlüğe girecek değişikliklerden birisi de 22 Euro’ya kadar olan küçük gönderilerin ithalatında KDV muafiyeti kaldırılacak. Bu, AB’de ithal edilen tüm malların artık KDV’ye tabi olacağı anlamına geliyor. Üçüncü bölgelerden veya üçüncü ülkelerden ithal edilen düşük malların mesafeli satışı için yeni bir özel program oluşturulacak; Import One Stop Shop (IOSS). Amaç, KDV beyanını ve ödemesini basitleştirmek.

Diğer yönden, konuyla ilgili olarak Türkiye mevzuatında 2019 yılında düzenleme yapılmış ve yapılan alışverişler 22 Euro altında bile olsa vergilendirilmeye başlanmıştı. Bu vergi miktarı posta veya hızlı kargo Avrupa ülkelerinden geliyorsa yüzde 18, diğer ülkelerden geliyorsa yüzde 20 şeklinde uygulanmakta.

Kaynak: Haki DEMİRTAŞ
Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri

Related Posts

Call Now Button