0

ABD, İngiltere ve Kanada’dan, Belarus’a Karşı Yeni Yaptırımlar

ABD Başkanı Joe Biden, Belarus’a karşı yeni yaptırımların getirilmesine ilişkin karara imza attı.

Karar, Belarus hükümetinin yürütme organları, ajansları ve yan kuruluşlarının temsilcileri, Belarus hükümetinin başkanları ve temsilcilerini kapsıyor. Belarus’un savunma sektörü, güvenlik sektörü, enerji sektörü ve gübre üretimi, tütün üretimi, inşaat ve ulaşım sektörleriyle ilişkili kişileri içeriyor.
ABD Başkanı Joe Biden yaptırımlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir yıl önce bugün, Belarus halkı demokrasinin en temel şekli olan seçim yoluyla seslerini duyurmak ve kendi geleceklerini şekillendirmek istedi. Lukaşenko rejimi ise Belarus halkının iradesine saygı duymak yerine, seçimlerde hile yaptı. Binlerce barış yanlısı göstericiyi gözaltına almak, 500’den fazla aktivisti, sivil toplum örgütü liderlerini ve gazetecileri hapse atmak, uluslararası uçuş yapan bir yolcu uçağının rotasını değiştirmek ve benzeri eylemler, Lukaşenko rejiminin ne pahasına olursa olsun iktidarı elinde tutmak için ortaya koyduğu gayrimeşru çabalarıdır” ifadelerini kullandı.

Biden, Lukaşenko’nun iktidarı elinde tutmaya yönelik “gayrimeşru” çabalarının karşılıksız kalmayacağını ve yeni yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Ülkenin en önemli gelir kaynağı potasyuma da yaptırım uygulanacak
İngiliz hükümetinin basın servisi, Belarus’a karşı ticaret, finans ve havacılık yaptırım paketi uyguladığını söyledi. Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “Belarus endüstrisi ürünleri Birleşik Krallık’ta satılmayacak ve havacılık şirketlerimiz uçak filosunun bakımını yapmayacak” dedi. Yaptırım paketi, Belarus hava taşıyıcılarının İngiltere üzerinden uçuşlarını ve inişlerini önlemek için havacılık tedbirlerini ve uçak filosuna teknik yardım sağlama yasağını içeriyor.

Potasyumlu gübreler, petrol ürünleri, mal ve teknolojilerin durdurulması ve izlenmesi, sigara üretiminde kullanılan mallar ve çift kullanımlı mal ve teknolojilerle ilgili ticari önlemler de alındı.

Belarus devleti tarafından ihraç edilen ve ayrıca devlet bankaları tarafından ihraç edilen devredilebilir menkul kıymetlerin ve para piyasası araçlarının satın alınmasını ve kredi sağlanmasını yasaklamak için mali önlemler getirilmişti.

Önlem paketi ayrıca Belarus devlet organlarına sigorta ve reasürans sağlanması yasağının yanı sıra Birleşik Krallık hükümetinin mevcut silah ambargosunu daha da sıkılaştırma politikasındaki değişiklikleri de içeriyor.

Kanada Dışişleri Bakanı Belarus’a yeni yaptırımlar uygulanacağını duyurdu. Bu yeni önlemler Belarus ekonomisinin kilit sektörlerine kısıtlamalar getiriyor ve Belarus devlet aktörlerinin uluslararası finansa erişimini en aza indiriyor. Hedef sektörler arasında devredilebilir menkul kıymetler ve para piyasası araçları, borç finansmanı, sigorta ve reasürans, petrol ürünleri ve potasyum klorür ürünleri yer alıyor. Kanada, Belarus hükümetinin özel ekonomik önlemler yasası uyarınca toplamda 72 Belarus yetkilisine ve 5 tüzel kişiye yaptırım uyguluyor.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat