0

AB Anti Damping

Ankara Demir Ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği “AB Anti Damping” hakkında bir yazı yayımladı.

Avrupa Birliği (AB) tarafından Türkiye menşeli sıcak haddelenmiş yassı çelik ithalatına karşı 14 Mayıs 2020 tarihinden bu yana bir anti-damping soruşturması yürütüldüğü, söz konusu soruşturma kapsamında 14 Kasım 2020 tarihinden itibaren bir kayda alma uygulaması başlatıldığı anımsatıldı.

7 Ocak 2021 tarihinde AB Resmi Gazetesi’nde soruşturmaya ilişkin ön karar yayımlandığı bildirildi. Söz konusu ön kararda, Komisyon tarafından Türk firmaları için yüzde 4,8 ile yüzde 7,6 arasında damping marjları hesaplandığı, yerli üreticiler nezdinde zararın varlığına hükmedildiği ve bu zararın dampingli ithalattan kaynaklandığı bulgusuna varıldığı belirtildi.

Bu çerçevede ilgili kararda belirtilen marjlarda geçici anti-damping vergisi uygulanmasına karar verildiği ifade edildi. Öte yandan, geriye dönük uygulama yapılmasına ilişkin kararın nihai karar aşamasında verileceği belirtildi.

Söz konusu karara göre, kararın yayımlanmasından itibaren 5 gün içerisinde bir kamu dinleme toplantısı (hearing) talep edilebileceği, 15 gün içerisinde ise karara ilişkin yazılı görüşlerin iletilebileceği bildirildi.

Related Posts

Call Now Button